A Nike, mint a legtöbb nagy gyártó már évek óta éberen figyeli e tudományág trendjeit és nem ez az első eset, hogy alkalmazza őket. Például 2014-ben az amerikai aranyérmes sprinternek Allyson Felix-nek az SLS (Selective Laser Sintering) 3D nyomtatási technológia segítségével készítették el a prototípusokat a kimondottan az ő lábformájára szabott Nike Zoom Superfly Flyknit cipőhöz.
A 3D nyomtatott szövet
De térjünk vissza a Flyprinthez. A Nike fejlesztői folyamatosan az innováció és a dizájn határait feszegetik, amikor a 3d nyomtatást használják, de úgy tűnik bejön nekik. A Flyprint textil anyag szálai között gyakorlatilag nincs súrlódás és az így gyártott cipők jelentősen könnyebbek és így lényegesen gyorsabbak lesznek. Ami valljuk be akkor, amikor tized-, századmásodpercek döntenek egy-egy világversenyen, kimondottan értékes lehet.
A cipő felső része - a solid deposition modeling (SDM) technológiát használva – leegyszerűsítve úgy készül, hogy egy tekercsről lehúznak egy szálat, amelyet megolvasztanak és rétegenként rögzítik. Ennek segítségével az anyag nem csak könnyebb, de légáteresztőbb is lesz a hagyományos textíliákhoz képest. Természetesen mindezek mellet a technológia egyik legnagyobb előnye, hogy a sportolók lábáról levett geometriai adatokra (láb forma) személyre szabva lehet elkészíteni a cipőket.
További információk: A NIKE honlapján
És ha eszedbe jutott valami érdekes, amit szeretnél kinyomtatnia, akkor:
További híreinkről itt olvashatsz.
És hogy ne maradj le legfrissebb híreinkről kövess minket: