A weboldal további használatával elfogadod a cookie-k használatát. További információ: Adatvédelmi Nyilatkozat

Környezettudatosság az irodánkban

Környezettudatosság az irodánkban

Egyik iskolai feladata volt a kisebbik lányomnak, hogy fogalmazást írjon arról, hogy az ő családja hogyan óvja a környezetet, milyen lépéseket tesz a környezetszennyezés megakadályozása és úgy általában a fenntarthatóság érdekében. Erről jutott eszembe, hogy mi is leírjuk, hogy mi a Manubimnál, akik 3D nyomtatással készítjük az egyedi termékeket, milyen lépéseket teszünk és tervezünk tenni a fenntarthatóság érdekében.

Bár tudom, hogy ez a téma nem kapcsolódik közvetlenül a 3D nyomtatáshoz és az egyedi ajándékokhoz, de bízunk benne, hogy egy-két ötlet másokat is elgondolkoztat és cselekvésre késztet. Alapvetően a Manubim (még) egy kisebb vállalkozás, de még így is számos lehetőség adódik, ahol figyelemmel lehetünk környezetünk megóvására. És most jöjjön az a néhány terület, ahol mi igyekszünk környezettudatosak lenni.

 

1.) A 3D nyomtatás additív (hozzáadó) gyártási eljárás során gyakorlatilag nem keletezik hulladék

A 3D nyomtatást szokták additív (hozzáadó) gyártási eljárásnak is nevezni. Ez azt jelenti, hogy a termék rétegről rétegre épül fel, így előnye, hogy gyakorlatilag nem keletkezik hulladék a szubtraktív (kivonó) eljárásokkal szemben, mint például az esztergák, fúrók, CNC-k, lézer és a vinilvágók. Egyszer megmértük, hogy 24 db sütemény kiszúró nyomtatása után keletkezett ~1 gramm hulladék, ami ha figyelembe vesszük, hogy a süti kiszúrók össztömege 264 gramm volt, akkor kevesebb, mint 0.4% hulladék keletkezett. Ez persze több mindentől is függ, például, hogy egyszerre mennyi és mekkora tárgyat nyomtatunk egy nyomtatóval. Így viccesen azt is mondhatnánk, hogy minél több megrendelésünk van – azaz minél több terméket tudunk egy nyomtatóval egy időben 3D nyomtatni - arányaiban annál kevesebb hulladékot termelünk.

 

2.) PLA (bioműanyag) a biológiailag lebontható műanyag használata

Sokan úgy ismerik a műanyagokat, mint környezetszennyező anyag. Ez igaz is, de létezik a PLA (polylactic acid), amit sokszor szoktak bioműanyagnak is nevezni, mert ez az anyag biológiai úton lebomló, hőre lágyuló műanyag, melyet növényekből (elsősorban magas keményítőtartalmú gabonafélékből) állítanak elő. Szerencsére az általunk igénybevett 3D nyomtatási technológiák közül az egyik ezt a PLA bioműanyagot használja. Bár a mi online áruházunk választéka között találhatók fém és úgynevezett kompozit poros termékek is, de a 2020-as adataink alapján a rendelések 83,5%-a már PLA bioműanyagból készült.

 

3.) Lecseréljük a termékeink anyagát

A fentebbi magas 83,5%-os arány már annak köszönhető, hogy a tavalyi évben - ahol lehetett - elkezdtük lecserélni egyes termékeink anyagát például kompozit porról PLA műanyagra. Ezt ebben az évben is szeretnék folyatatni, valamint az új modellek legnagyobb részét is ebből az anyagból tervezzük. Célul tűztük ki, hogy a 2021-es évben ez az arány megközelítse a 90%-ot.

 

4.) Figyelünk a csomagolásra

A. A műanyag csomagkitöltők újrahasznosítás

Bár környezetszennyező mivolta miatt nem szeretjük a műanyag légpárnás fóliákat, de sajnos mi is nagyon sok ilyet kapunk az általunk rendelt alapanyagok és egyéb csomagok „melléktermékeként”. Két lehetőségünk adódik, vagy szelektíven gyűjtve kidobjuk őket, vagy újrahasznosítva mi is felhasználjuk a dobozolt termékeink csomagolásához. Mi az utóbbit választottuk, így a 2020-as évben 0, azaz nulla műanyag csomagkitöltő anyagot vásároltunk, így csökkentve a fölösleges műanyag termelést. Bízunk benne, hogy vásárlóink, akik ezeket megkapják szintén újra tudják majd hasznosítani vagy szelektíven kidobni.

B. Papírdobozok újrahasznosítása

Bár ez kevésbé környezetszennyező, de a helyzet ugyanaz, mint a légpárnás fóliáknál, elég sok papírdobozt kapunk mi is az általunk rendelt csomagokkal. Így itt is két lehetőségünk adódott, vagy szelektíven gyűjtjük és kidobjuk őket, vagy újrahasznosítva mi is felhasználjuk a csomagoláshoz. Mi az utóbbit választottuk, így a 2020-as évben a dobozolt csomagok kb. 15%-a újrahasznosított volt. Ezt persze hívhatnátok igénytelenségnek is smiley de gondoljatok bele, mivel dobozaink nem díszdobozok így teljesen fölöslegesnek és pazarlónak tartjuk ezen dobozok kidobását.

C. Öko (FSC minősítésű) légpárnás borítékok használata

A kisebb termékeinket (pl. egyedi kulcstartók) már a kezdetektől fogva úgynevezett FSC minősítésű (ez környezettudatos ellenőrzött erdőgazdálkodásból származó alapanyagot jelent) légpárnás borítékokba csomagoljuk és szállítjuk.

D. Új, papír ragasztószalag használata

A legújabb lépésünk pedig, hogy 2021-től a dobozok csomagolásához használt műanyag alapú ragasztószalagját is lecseréltük környezetbarát, 100%-os papír ragasztószalagra.

 

Reméljük, hogy ezzel a pár apró lépéssel mi is hozzá tudunk járulni a környezetünk védelméhez és másoknak is tudtunk adni egy-két apró ötletet.

Légy Te is környezettudatos!

Tartalomhoz tartozó címkék: environmentally friendly